• 10 yaşında 250 kitap okuyan çocuk

  1.
  https://twitter.com/fethi.../1229846727559196672?s=21

  Linkteki çocuktur. Hayretler içinde izledim. Emrah safa gürkan’ın da dediği gibi umarım söyledikleri ezberletilmemiştir ve bu ülkeden gider de kendini kurtarır. (bkz: yürüyedur çocuk)
  5 -1 ... david gilmourun parmaklari
 • hayat shaming

  1.
  Yıldız tilbe’ye yapılandır ve ibo, kendisini zorbaların elinden gidip almıştır. Literatüre girmesini umuyorum.
  1 ... david gilmourun parmaklari
 • adam olmak adına nice ayrılıklara

  1.
  “bir gün daha çaldım sensizlikten. zor da olsa vurdu saat gece on ikiyi... şimdi önümde yeni bir sensizlik var. içinde, beni neyin beklediğini bilmediğim yirmi dört saat daha var... sonra o da geçecek... işte böyle kovalayacak birbirini yarınlar. derken unutucağım seni, unuttuğumun farkında bile olmadan. doğrusu da bu zaten, aksi halde hatırlamış olur insan. “onu unuttum” demek bile hatırlamaktır. bu cümleyi aklıma getirmeyecek derecede unutmalıyım seni. izin kalmamalı... başkasını ararken yanlışlıkla senin numaranı çevirmemeliyim, kendimle dalga geçeceksem bu başka bir şey için olmalı... sana dair hiçbir fikir kırıntısı kalmamalı beynimde. zaman aşımına uğramalı tüm tasalar. hiç sevilmemiş, hiç yaşanmamış gibi yabancılaşmalısın. tesadüfen bir yerde adın geçtiğinde, irkilmemeliyim. hakkında sorulan her soru cevapsız kalmalı. çok seven insan aynı ölçüde unutmalı...

  seni birgün hatırlanmamak üzere sileceğim. ama şimdi değil, çünkü ardında bıraktıklarından öğrenmem gereken çok şey var daha. eğer gerçekten dendiği gibi ayrılıklar-acılar insanı adam ediyorsa, ben kızmamalıyım gidenlere. ben senin ve senin gibiler sayesinde birgün adam olacağım. ama şimdi değil. çünkü dersini çıkarmam gereken çok ayrılığım var benim. “adam olmak adına, nice ayrılıklara...” bak gördün mü böyle dalga geçmeli insan kendisiyle. yanlışlıkla o numarayı tuşladığında değil...

  şu durumda bile gülümseyebiliyorsam, epey yol katetmişim demektir seni unutma yolunda. acaba diyorum bu yazıyı yazmasa mıydım? neden dersen canım acımıyor ki? yani yazıya başladığımdan beri bir tek sigara dahi yakmadım. evet, çok az kalmış seni unutmama... bunu hissediyorum... yazmasam da olurdu ama ölmek üzere olan yokluğuna can çekiştirmek hoşuma gidiyor! amatör bir şairin intikamı olsa gerek bu...

  oysa ben bunları yazmak için başlamamıştım sana. hatırlıyor musun o ilk günü? insanın tanımadığı birinin masasına yaklaşıp, o tatlı gerginliği yaşayarak “merhaba” demesi ne kadar garip. kimbilir neler düşünmüştün o an... beni senin yanına iten şey neydi diye çok merak etmiştim zamanında. elinde sigaran, bakışlarını bir noktada toplamıştın. buydu belki de beni sana çeken manzara. ben sessiz insanları, az konuşan insanları hep tanımak istemişimdir. çok sustuklarına göre vardır anlatacakaları bir şey mutlaka diye düşünmüşümdür. neden sonra farkına varmıştım kaybolmuş bir insana selam verdiğimin. neden az konuşuyorsun diye sorduğumda verdiğin cevap etkilemişti beni. “susturdular...” anlıyordum. neden diye sormaya gerek yoktu. artık bakışlarını topladığın o noktanın yerini benim yüzüm almıştı, konuşmaya başlamıştın nihayet... “dinleyecek bir insan buldum” diyordun ya da buna inanmak istiyordun. suskunluk benim dilime uğramıştı sonra. soru sorma sırası sendeydi bu sefer “sen de pek konuşmuyorsun, neden? ” benim cevabım seninkinden biraz farklıydı. “kelimelerimi çaldılar, bana söyleyecek söz kalmadı” sonuçta ilk ortak noktamızı bulmuştuk, -susmak-... ikincisi ise, yani karşılıklı yaşadığımız en gerçekçi şey -ayrılmak-... ve nihayetinde –unutmak-... farkında mısın bilmem insana hoş gelen hiçbir ortak yönümüz yok... hep kaybetmek üstüne, susmalarımızın içinde bile yenilgiler var... insan, ilk başta iki yaralı kişinin birbirini daha iyi anlayabileceğini, mutlu olmak adına birbirlerine daha sıkı sarılabilecğini düşünse de, aslında tam tersi doğru... biri hasta, biri doktor olmadan olmuyor aşk... o yüzden bizim mutlu olmamız uzak ihtimaldi....

  ben, bugün bunları yazmak için gelmemiştim o masaya. gel gör şimdi unutmak üzereyim. pek sevimli değil bu... -bir insanı unutmak - anlamı olmalıydı oysa geride kalanların... biz şimdi onca zamanı unutmak için mi yaşadık? geriye birkaç şey kalmalıydı hatırlanmaya değer... akla geldiğinde insanın içini titreten, anlatıldığında dinleyen kişiyi düşündüren, en azından bir sigara yaktıracak kadar burukluk veren bazı anılar kalmalıydı geriye... demek ki biz unutmak zorunda kaldığımız tüm zamanları biraz boşa haracamışız. şu an benim aklıma gelen zamanlar’ın çoğu zorlama... belki ilerde bir anlamı olur ümüdiyle, adettendir diye yaşanmış, klişeleşmiş şeyler...

  galiba zamanı geldi de geçiyor. eğer yapacak bir şey kalmadıysa en doğrusu bu, unutmak!

  göreceksin seni hiç bir şey olmamış gibi... seni, yüzüme o tatlı gerginliği alıp da masana hiç yaklaşmamış gibi... adını hiç duymamış, ellerinden hiç tutmamış gibi... hiçbir anı, hiçbir geceyi, hiçbir mutluluğu ve hiçbir acıyı yaşamamış gibi unutucağım... sonra bu yazının karşısına geçip, yine hiçbir şey olmamış gibi okuyacağım senden kalan kırıntıları...

  üzgünüm, yapacak hiçbir şey yok artık...
  belki de unutmak, adam olmaya çalışan insanların tek silahı...”

  okan savcı
  3 ... david gilmourun parmaklari
 • whale walley

  1.
  whale walley

  https://vimeo.com/61350155

  Abisini intihar edecekken gören, sonra abisini vazgeçirmeye çalışırken aynı zamanda ona ders vermek isteyen bir bıdık çevresinde gelişen kısa film.
  1 ... david gilmourun parmaklari
 • yalnız ölecek erkek

  1.
  Ben olan erkektir. (bkz: swh) çünkü evlenmeyi düşünmüyorum. Olur da evlenirsem, çocuk yapmayı düşünmüyorum. O çocuk ne kadar istemesem de benim gibi olacak, bu ülkede mutsuz olacak, bir de onu ne kadar koruyup kollasam da elbet bir şey olacak ve çocuğum psikolojisi kötü etkilenecek. Çok sevdiğim bir psikiyatrist olan agah aydın şöyle demişti bir programda “bir çocuğu yetiştirirken ne yaparsanız yapın kusursuz psikolojide yetiştiremeyeceksiniz, her zaman bir eksiği olacak, her zaman bir şey onun psikolojisini kötü etkileyecek”. Bu yüzden çocuk, büyüyünce hayata, bana ya da olumsuzluğa sebep olacak bir şeye küfür edeceğine, mutsuz olacağına, hiç olmasın daha iyi.

  Sonra, pek insan sevmiyorum, çevremde de çok az insan vardır, o zamana kadar da bu durum böyle gider gibi duruyor. Böylece evimde yalnız başıma öleceğim.
  3 ... david gilmourun parmaklari
 • vladimir zidlicky

  1.
  vladimir zidlicky

  boş

  Bu tür fotoğraflar çeken, çek abimiz.
  4 -1 ... david gilmourun parmaklari
 • allahla fenerbahçe arasındaki gerginlik

  1.
  5 aralık 2008 denizlispor fenerbahçe maçından bu yana süregelen gerginlik son sürat devam ediyor. Takım ne yaparsa yapsın düzelemedi o günden beri. Biz de üzülerek takip ediyoruz.
  3 ... david gilmourun parmaklari
 • ostranenie

  1.
  Edebiyatta dilin, geleneksel kullanımından farklı, ezber bozacak bir yapıda olması gerektiğini savunan kavram.
  6 ... david gilmourun parmaklari
 • ben sensiz yaşayamam garibullah34

  1.
  Ekşide efsane bakınız olmaya aday bir başlık. Kaynağı da ss’te göreceğiniz entry.

  ben sensiz yaşayamam garibullah34

  Fakat garibullah34 bu derin bir tutku.
  2 ... david gilmourun parmaklari
 • the main squeeze

  1.
  indiana’lı funk grubu. have a cigar ve rule the world coverları çok iyi olmuş, çok beğendim.

  Buyrunuz linkler:

  Have a cigar: https://youtu.be/8R6StQfLNbw

  Rule the world: https://youtu.be/4vVPy-vpIgI
  5 ... david gilmourun parmaklari
 • burası çokomelli

  1.
  damat vecizesi. (bkz: swh)
  2 -1 ... david gilmourun parmaklari
 • james ensor

  1.
  1860-1949 yılları arasında yaşamaış belçikalı ressam.sürrealizm ve ekspresyonizm üzerine önemli etkileri olmuştur.

  james ensor

  ısınmak isteyen iskeletler, 1889.
  5 ... david gilmourun parmaklari
 • rujuma dokunma

  1.
  Ben sadece birinin rujuna dokunabiliyorum, istemeden oluyor, siliniyor istemeden. *

  Not: son entrylerimin çoğu onunla ilgili, çok seviyorum, herkes bilsin istiyorum. Siz de bilin, çok seviyorum!
  6 -2 ... david gilmourun parmaklari
 • iki ucu keskin pıçak

  1.
  ihsan bayülken’in klişe cümlelerinden biri.

  Diğeri için (bkz: senin de dediğin gibi)
  1 ... david gilmourun parmaklari
 • simon blackburn

  1.
  "tıpkı bir evde yaşadığımız gibi, düşünce sistemi içinde yaşarız ve eğer zihinsel evimiz limitli ve sınırlanmış ise, daha iyi ne tür yapıların kullanılabilir olduğunu bilmemiz gerekir."

  diyen ingiliz filozof.
  3 ... david gilmourun parmaklari
 • can tunçer

  1.
  can tunçer

  “Tavuz kuşu tüyü” adlı fotoğrafıyla, 89 ülkeden, 2.500 kişinin katıldığı “nikon small world 2018” adlı yarışmada 4. Olmuş fotoğrafçı.

  instagram hesabı: https://instagram.com/can...e&igshid=28jdr0z7ca5o
  6 ... david gilmourun parmaklari
 • aşırı ciddiyesiz bir insan olmak

  1.
  Selam, benim bu. Her şeyle dalga geçebilirim ama düşüncelerim öyle mi, hayır. Normalde obsesiflik derecesinde kafaya takıyor, düşünüyorum. Bundan hiç memnun değilim. Kurtarın beni. Şaka şaka beni benden başka kimse kurtaramaz. Öptüm kib bye.

  Edit: entryi neden sildin lan? Bana kaldı başlık.
  6 -1 ... david gilmourun parmaklari
 • alt right

  3.
  Başlığı açtığım zaman “göç karşıtı sağcılar” yazmışım ama bunların çoğu ırkçıdır. Litaratüre yeni bir kelime dahil ediyorum; hafif ırkçılar.

  Bence oldu ama tabii işin uzmanları ne der bilemem.
  2 ... david gilmourun parmaklari
 • onism

  1.
  Biraz bakındım her yerde “Bir seferde tek bir yerde olmanın, tek bir vücutta sıkışmanın düşüncesi ile duyulan hayal kırıklığı.” Yazıyor.

  Yani birden fazla yerde bulunmak ve birden fazla şey yapmak istiyorsun ama yapamıyorsun ve yapamadığının farkına varıp hayal kırıklığı yaşıyorsun.

  Not: sanırım biraz bilal’e anlatır gibi anlattım. Özr dlrm.
  4 ... david gilmourun parmaklari
 • ferhane

  1.
  Eskinin avmsi gibi bir şeymiş.

  Tdk’da şöyle geçiyor: birden fazla mağazası bulunan eski hanların tipinde, avlulu geniş bina, büyük han veya kervansaray.
  2 ... david gilmourun parmaklari
 • yeni şeyler getiriyorum